Strona główna / Baza Wiedzy

Baza Wiedzy

Organizacja strefy EPA
Film pokazujący w pełni wyposażoną strefę EPA (Electrostatic Protected Area).
Kryteria doboru wyposażenia określa norma PN-EN 61340-5-1: Ochrona przyrządów elektronicznych przed elektrycznością statyczną - Wymagania ogólne.
Testery uziemienia osobistego do stref EPA
Ochrona przed ESD w branży elektronicznej to nie tylko kwestia odpowiedniego wyposażenia stanowisk pracy czy stosowania bezpiecznych opakowań i narzędzi. Duży nacisk kładzie się również na minimalizację zagrożeń ze strony personelu produkcyjnego. Jaką funkcję pełnią w tym urządzenia do testowania środków uziemienia osobistego?

W wielu przypadkach podstawowe urządzenia, przy których wymaga się potwierdzenia wykonanych testów na papierowej liście obecności, okazują się niewystarczające. Zakłady produkcyjne coraz częściej poszukują rozwiązań bardziej rozbudowanych, posiadających szerszą funkcjonalność. Warto zwrócić uwagę na wysokiej klasy testery PGT niemieckiej marki Wolfgang Warmbier, oferowane przez firmę LAFOT elektronik.
Ochrona przed ESD na stanowisku montażu manualnego
Dynamiczny rozwój branży elektronicznej w ostatnich dekadach sprawił, że elektryczność statyczna stała się istotnym czynnikiem mającym negatywny wpływ na jakość oferowanych produktów i usług. Ponieważ nowoczesne komponenty półprzewodnikowe są coraz bardziej podatne na uszkodzenia na skutek wyładowań elektrostatycznych, stanowisko do pracy z elektroniką musimy wyposażyć w odpowiednio dobrane środki ochrony przed ESD (Electrostatic Discharge).

Bez względu na to, czy chcemy przygotować pojedyncze stanowisko, czy też organizujemy większy obszar zwany strefą EPA (Electrostatic Protected Area), bazujemy na tych samych podstawach. Wymogi dotyczące wyposażenia ESD zawarto w normie PN-EN 61340-5-1: Ochrona przyrządów elektronicznych przed elektrycznością statyczną – Wymagania ogólne.
Wykorzystanie jonizatorów w ochronie przed ESD
Neutralizacja ładunków elektrostatycznych przy użyciu zjonizowanego powietrza ma istotne znaczenie w produkcji elektroniki oraz w procesach montażu urządzeń na niej opartych. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze optymalnego jonizatora? W jaki sposób ocenić można skuteczność działania urządzenia w danych warunkach?

Elementy półprzewodnikowe wrażliwe na coraz niższe wartości napięć elektrostatycznych nieustannie zwiększają swój udział w rynku, więc potrzeba chronienia ich przed elektrycznością statyczną jest na stałe wpisana w specyfikę branży elektronicznej. Gdy ładunki zagrażające takim wrażliwym komponentom nie mogą zostać odprowadzone do uziemienia, do gry wchodzą specjalistyczne jonizatory powietrza.
Zmiany wymagań w zakresie ochrony przed ESD
Skuteczną ochronę przed elektrycznością statyczną w przemyśle elektronicznym osiąga się spełniając techniczne i administracyjne wymagania normy PN-EN 61340-5-1. Dokument ten otrzymał niedawno nową edycję, w której zawarto kilka istotnych zmian w stosunku do wersji poprzedniej. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Jedną z nowości jest zapis mówiący o konieczności przeprowadzania kwalifikacji produktów. Oznacza to, że dany asortyment do ochrony przed ESD powinien być oceniony pod kątem posiadanych parametrów już na etapie doboru. Ma to zagwarantować, że do funkcjonującego systemu ochrony wprowadzony zostanie jedynie sprzęt skuteczny, który sprawdzi się w określonych warunkach.
Wdrożenie i utrzymanie systemu ochrony przed ESD
Rozwiązania w zakresie ochrony przed wyładowaniem elektrostatycznym (ESD, ang. Electrostatic Discharge) są powszechnie stosowane w wielu segmentach przemysłu, głównie związanych z branżą elektroniczną. Wrażliwość określonych komponentów i urządzeń na zjawiska elektrostatyczne wynika z uwarunkowań technologicznych, zatem sprawne zapobieganie ESD przekłada się na efektywność realizowanych procesów produkcyjnych oraz jakość oferowanych wyrobów i usług. W jaki sposób wprowadzić i utrzymywać skuteczny system ochrony przed ESD?

Do realizacji dobrze przemyślanego Programu Kontroli ESD musi zostać powołany Koordynator ESD, który będzie odpowiadał za wszystkie aspekty związane z ochroną przed ESD w danym zakładzie.
Problematyka podłóg ESD
Właściwie dobrana podłoga jest niezwykle ważnym elementem każdego systemu ochrony przed elektrycznością statyczną. Stanowi uziemienie dla personelu wyposażonego w obuwie ESD oraz wózków i krzeseł posiadających przewodzące kółka. Pomiary regularnie wykonywane przez Koordynatora ESD są cennym źródłem informacji na temat skuteczności tego elementu ochrony. Okazuje się, że niektóre rodzaje podłóg mogą przysparzać poważnych problemów.

Zasadniczym parametrem charakteryzującym podłogę antyelektrostatyczną jest rezystancja upływu do uziemienia. Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN (IEC) 61340-5-1 wartość tej wielkości musi być niższa od 1 GOhm. Niestety, często zapomina się o tym, że rezystancja względem uziemienia to tylko jedno z kryteriów oceny.
Rodzaje i dobór opakowań ESD
Opakowania ESD to ostatnie ogniwo złożonego systemu ochrony elektroniki przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że opakowania te należy stosować w oparciu o pewne kryteria, o istnieniu których często się zapomina. Bez względu na okoliczności warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, jak wystrzegać się typowych błędów w doborze właściwego sposobu zabezpieczenia antystatycznego swoich produktów.

Do jakiego środowiska przeznaczone jest opakowanie? Czy posłuży ono do wysyłki na zewnątrz zakładu, czy też użytkowane będzie jedynie wewnątrz danej strefy EPA? W jakim stopniu pakowane elementy podatne są na uszkodzenia ESD? Warto sięgnąć do normy PN-EN (IEC) 61340-5-3, która zawiera wskazówki pomocne przy doborze opakowań oraz wskazuje metody pomiarowe stosowane do ich oceny.
Miernik elektryczności statycznej ESVM 1000
W ofercie Lafot Elektronik pojawił się nowy miernik będący niezwykle użytecznym narzędziem przeznaczonym do oceny skuteczności ochrony przed ESD obecnej w danym procesie produkcyjnym. Mikroprocesorowy woltomierz ESVM 1000 niemieckiej firmy Wolfgang Warmbier pozwala określić, czy wrażliwa na wyładowania elektrostatyczne elektronika jest właściwie przed nimi chroniona.

Miernik elektryczności statycznej ESVM 1000 jest mikroprocesorowym woltomierzem przeznaczonym do bezkontaktowego pomiaru ładunków elektrostatycznych na bardzo małych obiektach. Pomiar polega na tzw. bocznym sondowaniu wymienną elektrodą zaopatrzoną w sensor wysokiej rozdzielczości.
Organizacyjne aspekty systemu zabezpieczeń przed ESD
W rodzimej branży elektronicznej istnieje przekonanie, że dostateczny stopień ochrony przed ESD osiągnąć można poprzez stosowanie jedynie podstawowych zabezpieczeń. Błędem jest sądzić, że antystatyczne maty stołowe i uziemiające opaski na nadgarstek, to wyposażenie wystarczające. Problem przeciwdziałania elektryczności statycznej w elektronice jest w istocie dużo bardziej złożony.

Zdarza się, że dodatkowych form zabezpieczeń poszukuje się stosunkowo późno, np. dopiero w rezultacie negatywnego wyniku audytu przeprowadzonego przez zagranicznego partnera. Stosowanie optymalnej ochrony przed ESD idzie przecież w parze z jakością oferowanych usług . Z organizacyjnego punktu widzenia mówimy wówczas o indywidualnym programie kontroli ESD.
Obudowy Fischer Elektronik
Niemiecka firma Fischer Elektronik słynie z produkcji doskonałej jakości radiatorów i materiałów wspomagających chłodzenie urządzeń elektronicznych. Istotną część oferty tego producenta stanowi ponadto szeroka gama obudów o średnich i małych gabarytach. Można je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb.
Estetyczne i funkcjonalne obudowy Fischer Elektronik
Wysokiej klasy urządzenie elektroniczne wymaga efektownego opakowania. Wszechstronne obudowy aluminiowe Fischera są istotnym elementem oferty firmy Lafot Elektronik. Niemiecki producent nie tylko oferuje rozmaite pokrycia powierzchni, ale także wykonuje nadruki, grawerowanie i inne procesy dekoracyjne.
Katalogi
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach podaj nam swój e-mail.

Nasi Partnerzy
OptoelektronikaElektromagnesy