Strona główna / Baza Wiedzy

Baza Wiedzy

Organizacja strefy EPA
Film pokazujący wyposażenie strefy chronionej przed elektrycznością statyczną.
Wykorzystanie jonizatorów w ochronie przed ESD
Neutralizacja ładunków elektrostatycznych przy użyciu zjonizowanego powietrza ma istotne znaczenie w produkcji elektroniki oraz w procesach montażu urządzeń na niej opartych. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze optymalnego jonizatora? W jaki sposób ocenić można skuteczność działania urządzenia w danych warunkach?
Zmiany wymagań w zakresie ochrony przed ESD
Skuteczną ochronę przed elektrycznością statyczną w przemyśle elektronicznym osiąga się spełniając techniczne i administracyjne wymagania normy PN-EN 61340-5-1. Dokument ten otrzymał niedawno nową edycję, w której zawarto kilka istotnych zmian w stosunku do wersji poprzedniej. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Wdrożenie i utrzymanie systemu ochrony przed ESD
Rozwiązania w zakresie ochrony przed wyładowaniem elektrostatycznym (ESD, ang. Electrostatic Discharge) są powszechnie stosowane w wielu segmentach przemysłu, głównie związanych z branżą elektroniczną. Wrażliwość określonych komponentów i urządzeń na zjawiska elektrostatyczne wynika z uwarunkowań technologicznych, zatem sprawne zapobieganie ESD przekłada się na efektywność realizowanych procesów produkcyjnych oraz jakość oferowanych wyrobów i usług. W jaki więc sposób wprowadzić i utrzymywać skuteczny system ochrony przed ESD?
Problematyka podłóg ESD
Właściwie dobrana podłoga jest niezwykle ważnym elementem każdego systemu ochrony przed elektrycznością statyczną. Stanowi uziemienie dla personelu wyposażonego w obuwie ESD oraz wózków i krzeseł posiadających przewodzące kółka. Pomiary regularnie wykonywane przez Koordynatora ESD są cennym źródłem informacji na temat skuteczności tego elementu ochrony. Okazuje się, że niektóre rodzaje podłóg mogą przysparzać poważnych problemów.
Rodzaje i dobór opakowań ESD
Opakowania ESD to ostatnie ogniwo złożonego systemu ochrony elektroniki przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że opakowania te należy stosować w oparciu o pewne kryteria, o istnieniu których często się zapomina. Bez względu na okoliczności warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, jak wystrzegać się typowych błędów w doborze właściwego sposobu zabezpieczenia antystatycznego swoich produktów.
Miernik elektryczności statycznej ESVM 1000
W ofercie Lafot Elektronik pojawił się nowy miernik będący niezwykle użytecznym narzędziem przeznaczonym do oceny skuteczności ochrony przed ESD obecnej w danym procesie produkcyjnym. Mikroprocesorowy woltomierz ESVM 1000 niemieckiej firmy Wolfgang Warmbier pozwala określić, czy wrażliwa na wyładowania elektrostatyczne elektronika jest właściwie przed nimi chroniona.
Organizacyjne aspekty systemu zabezpieczeń przed ESD
W rodzimej branży elektronicznej istnieje przekonanie, że dostateczny stopień ochrony przed ESD osiągnąć można poprzez stosowanie jedynie podstawowych zabezpieczeń. Błędem jest sądzić, że antystatyczne maty stołowe i uziemiające opaski na nadgarstek, to wyposażenie wystarczające. Problem przeciwdziałania elektryczności statycznej w elektronice jest w istocie dużo bardziej złożony.
Zdarza się, że dodatkowych form zabezpieczeń poszukuje się stosunkowo późno, np. dopiero w rezultacie negatywnego wyniku audytu przeprowadzonego przez zagranicznego partnera. Stosowanie optymalnej ochrony przed ESD idzie przecież w parze z jakością oferowanych usług . Z organizacyjnego punktu widzenia mówimy wówczas o indywidualnym programie kontroli ESD.
Obudowy Fischer Elektronik
Niemiecka firma Fischer Elektronik słynie z produkcji doskonałej jakości radiatorów i materiałów wspomagających chłodzenie urządzeń elektronicznych. Istotną część oferty tego producenta stanowi ponadto szeroka gama obudów o średnich i małych gabarytach.
Estetyczne i funkcjonalne obudowy Fischer Elektronik
Wysokiej klasy urządzenie elektroniczne wymaga efektownego opakowania. Wszechstronne obudowy aluminiowe Fischera są istotnym elementem naszej oferty.
Katalogi
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach podaj nam swój e-mail.

Nasi Partnerzy
OptoelektronikaElektromagnesy
[X] AkceptujęPliki cookies są używane do prawidłowego działania tej strony. Oznacza to, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmienić w opcjach przeglądarki internetowej. Więcej.